שאלות נפוצות

שו"ת

תשובות
לשאלות נפוצות

מטרת האתר להנגיש לציבור הרחב תשובות מנומקות ומפורטות ומדוייקות על פי המקורות. לאחר שבמשך שנים נאספו התשובות בקבצי עם סגולה, הוחלט להעביר את האתר למאגר תשובות ממוחשב, כדי לאפשר לקהלים חדשים יותר להגיע לתשובות באופן כללי ולכל תשובה ותשובה במאגר לחוד כל אחד במה שנוגע לו.

קהל היעד העיקרי של האתר הם בני התורה ויודעי ספר שיכולים לדון במקורות וברעיונות ההלכתיים באתר, ולכן רוב התשובות מנוסחות וכתובות בהתאמה לאנשי ספר, אך האתר פותח את שעריו לכל יהודי באשר הוא ומשתדל להשיב תשובה מנומקת, ברורה ומפורטת לכל אחד, כמידת האפשר.

אכן, נעשו מאמצים להנגיש את המסקנות ההלכתיות באתר לכל נפש, ולכן בהרבה מהתשובות הארוכות והמורכבות נוסף לפני התשובה כמה שורות על המסקנה למעשה היוצאת מתוך הדברים.

ע"פ ש"ס ופוסקים שו"ע רמ"א ונו"כ ומשנ"ב וחזו"א ופסקי גדולי ההוראה בזמנינו.

התשובות ממוענות כברירת מחדל ע"פ רוב לבני אשכנז הנוהגים כפי פסקי הרמ"א והמשנ"ב, אך במקומות שיש מנהג ברור לבני ספרד הנוהגים כדעת השו"ע, הובא גם מנהג ספרד.

השאלות נשאלו על ידי אישים שונים וישויות שונות בהזדמנויות שונות במסגרת מרכז המענה ההלכתי של האתר ובמסגרת חיי היום יום.

תכני ההלכה באתר נכתבו על ידי הרב עקיבא משה סילבר, אברך בכולל חזון איש בני ברק, ומחבר ספרים בהלכה ובאגדה.

התשובות לא יעלו לאתר במתכונת שהם כתובות כרגע, אך אי"ה יעברו בהמשך עריכה מחודשת המתאימה לרוח ולאופי האתר המשתמש כמאגר עזר לחיפוש ושימוש הלכתי, ולאחר מכן יוכנסו לאתר התשובות המתאימות לאתר.

אף תוכן או תשובה באתר לא מיועדים בשביל שיפסקו מתוכם הלכה למעשה, אלא אך ורק על מנת להנגיש את ההבנה היוצאת מתוך דברי הפוסקים ועל מנת להקל בהבנת הסוגיות והשיטות.

כאמור, התשובות באתר לא נכתבו בשביל שיסתמכו עליהם, ויש לבדוק כל דבר במקור ו/או לעשות שאלת חכם.

ניתן לפנות לאחד מטפסי יצירת הקשר באתר או בדוא"ל והטלפון המופיעים בפרטי יצירת הקשר באתר ואנחנו נטפל בבעיה בהקדם האפשרי.

אנחנו פתוחים תמיד לשמוע כל הצעה או הערה. ניתן תמיד להשאיר פנייה באחד מטפסי יצירת הקשר באתר או בדוא"ל והטלפון המופיעים בפרטי יצירת הקשר באתר ואנחנו נבדוק את הנושא בהקדם האפשרי.

כרגע אין שום תכנון או צפי להפסיק את פעילות האתר בזמן כל שהוא. עם זאת, העלויות של תחזוקת האתר וכל הכלול בו הן עלויות בלתי מבוטלות.

אין בד"כ שום דף באתר שצריך להיות חסום בשירות סינון של שהוא, וספקי הסינונים עושים מאמצים רבים להנגיש את השירות שלהם בצורה המדוייקת ביותר, אך לפעמים ישנן תקלות.

ולכן אם בכל זאת מצאת דף חסום בסינון כל שהוא, יעזור לנו מאוד אם תוכל לדבר מול הסינון כשיפתחו את הדף, ויהיה בזה זיכוי הרבים, אם אין לך הזמן לך ניתן לפחות למסור לנו את המידע כדי שנוכל לטפל בזה ישירות מולם.